Александр Стражный  Авторская литературная страничка

Що потрібно для того,
щоб Україна здобула добробут і процвітання? 

 
   Один і той же народ з одним і тим же світоглядом але з різним управлінням здатен запровадити собі як жалюгідне існування, так і економічний зліт. Прикладів цьому скільки завгодно.

Що треба зробити, щоб Україна досягла рівня економічно розвинених країн?

Для відповіді на це запитання розглянемо деякі історичні чинники.

Давні  слов'яни, що мешкали на території нинішньої України, до ІХ століття жили бідно і убого. Усе, що їм необхідно було для життя, вони закопували в землю в потаємних сховах, криючи від людського ока своє майно. Й одежина слов'ян була непоказна – деякі не носили ні сорочок, ні плащів, а самі тільки штани.

Але сталося щось дивовижне: голі-босі слов'яни раптом "стрибнули через голову" і з Х століття почали відігравати провідну роль в житті Європи.

Що з ними відбулося? Що так несподівано змінило менталітет наших прабатьків?

А ось що: у них з'явилася власна держава.

Давньоруська держава – це світовий феномен. До складу Русі постійно вливалися потужні потоки емігрантів, котрі вважали щастям долучитися до високої і багатої цивілізації.

Але феноменальність Русі полягає і у тому, що досягти найвищих щаблів добробуту і процвітання її мешканцям вдалося за вельми невеликий проміжок часу.

Чи можемо ми, сучасні українці, наслідуючи приклад наших пращурів, теж досягти того ж, що і вони? Чи може Україна, як колись Київська Русь, відігравати провідну роль в житті Європи, а українці швидко досягти добробуту і процвітання?

Безперечно – так.

Для цього потрібно зробити наступне.
 

10 кроків, які потрібно зробити для того,
щоб Україна здобула добробут і процвітання

 

Чинники,
що сформували Київську Русь

Чинники,
яких належить дотримуватися Україні

1. Рішучість і цілеспрямованість правителів 

    Для досягнення своєї мети кожен з видатних правителів Київської Русі діяв рішуче і цілеспрямовано. Ця рішучість давала їм можливість захопити в державі владу. Отримавши владу, князі спрямовували свою наполегливість і цілеспрямованість на розбудову країни.

 

    Для досягнення своєї мети претенденти на посаду президента України діють рішуче і цілеспрямовано. Але отримавши владу, президент має не "заснути летаргійним сном", як це відбувалося раніше, а спрямувати свою наполегливість і цілеспрямованість на розбудову країни.

        

2. Державне мислення

   

    У кожного з великих князів Київської Русі (Ольги – Святослава – Володимира Великого – Ярослава Мудрого – Володимира Мономаха) був стратегічний план – чітке бачення того, якою правитель  уявляє свою державу.
    Лише невелику частину данини князі витрачали на себе. Все інше – на розвиток держави.

 

    У президента України має бути стратегічний план – чітке бачення того, якою він (вона) уявляє свою державу. Жоден з попередніх президентів України стратегічного плану не оприлюднив. Їм це було "не вигідно", бо прийшлося б відповідати за виконання. Це показник того, що ті, хто раніше керував Україною, дбали у першу чергу про себе, а не про державу. Має бути навпаки.   

3. Добре розвинена судова справа

   

Правителі Русі "підтягнули" законодавчу базу держави до канонів світової правової думки – візантійської, римської, німецької, скандинавської. Судова справа була налагоджена бездоганно.

 

    На сьогоднішній день правова система України не витримує жодної критики. Завдання діючого юриста – взяти хабар у клієнта і передати його судді. Допоки це буде існувати, Україна залишиться країною третього світу.

4. Власне виробництво

   

    В Київській Русі великі зрушення відбулися в сільському господарстві і в промисловості. Продукти власного виробництва не лише досхочу задовольняли народ, але й експортувалися в Європу, Візантію, на Кавказ, в Хозарський каганат, арабські країни.

 

    Україна досягне добробуту і процвітання лише налагодивши власне виробництво товарів і послуг. Завдання влади – створити для цього умови. Економічна експансія (експорт) на інші країни має стати магістральним засобом отримання ззовні грошей.    

5. Безпека держави

   

   У часи середньовіччя влада у світі належала тому, хто мав за собою військову силу. До утворення Київської Русі слов'янські племена являли собою погано організовані військові угрупування, нездатні протистояти агресивним сусідам. Ядро ж армії Київської Русі склали зухвалі, нахабні, добре навчені військовій справі воїни. 

 

    Безпеку Україні може гарантувати лише професійна армія, здатна стримувати зазіхання на українські території як з Заходу (Румунія) так із зі Сходу (Росія). Найближчим часом створити власну потужну армію Україна не спроможна. Вихід – вступ до НАТО. Але не менш важливо мати добрі стосунки з усіма сусідами і вміти з ними домовлятися.

6. Залучення громадян до європейського способу життя

   

   Київська Русь не орієнтувалася на звичаї половців, печенігів або хозарів. Вона переймала кращі досягнення Візантії, на рівних вела справи з Німеччиною, Францією, Угорщиною, Священною Римською Імперією. Вбираючи в себе Західний спосіб життя, мешканці Русі переймали європейські традиції. 

 

    Україні необхідно орієнтуватися на європейські економічні традиції. Лише відхід від звичних російсько-совецьких моделей дозволить українцям потрапити до так званого золотого мільярда мешканців планети, до якого належать громадяни економічно розвинених країн.

7. Запрошення до держави талановитих іноземців

   

   На Русь з інших місцевостей, у першу чергу з скандинавських країн і з Візантії, на запрошення князів постійно прибували талановиті ремісники, архітектори, воєначальники, митці. Іноземці суттєво прискорили розвиток Київської держави і дали професійний базис місцевим майстрам.

 

    Залучення талановитих іноземців ("притік мізків") – тактика, яку використовує будь яка розвинена країна. В Україні теж необхідно створити умови для плідної роботи талановитих спеціалістів, і не лише футболістів, тренерів, телеведучих, але й бізнесменів, артистів, кінорежисерів, наукових працівників, тощо. 

8. Велика увага розвитку науки і культури

   

    За невеличкий проміжок часу Київська Русь перетворилася в найосвіченішу країну Європи. У школах вивчалися грецька й латинська мови, з'явилися літописи, твори художньої літератури, створювалися бібліотеки. Як наслідок виникли чудові власні наукові, живописні, архітектурні, музичні традиції. 

 

    Україна має багату наукову та культурну спадщину і потужний творчий потенціал. Його розвиток дозволить Україні не лише ввійти до світової еліти найрозвиненіших країн, але і, як колись Київська Русь, стати взірцем для наслідування. Високий рівень науки і культури – це те, що обумовлює процвітання.

9. Повага до людини

   

   Ставлення до людини в Київській Русі було значно кращим, аніж у так званих розвинених європейських країнах. "Ні правого, ні винного не вбивайте і не повелівайте вбити його; якщо хто буде вартий навіть смерті, то не губіть ніякої душі християнської", – повчав Володимир Мономах своїх синів і своїх підданих. Це було сказано тоді, коли в Європі вже готувалися вогнища для спалювання вільнодумців, відступників і відьом. 

 

    Сьогодні в Україні ще присутнє татарсько-радянське ставлення до людини, як до гвинтика, не вартого особливої уваги. У першу чергу нехтують "пересічною" людиною ті, хто дорвався до влади. Влада не шанує народ, народ не шанує владу. Має бути протилежне: влада шанує народ, народ шанує владу. Цей принцип присутній  в київоруських (від Ольги до Мономаха), козацьких, а отже і в українських традиціях.

10. Неприйняття підлабузництва й брехні

   
    Для великих Київських князів було характерне неприйняття підлабузництва і брехні. Вони вважали, що брехати можна лише ворогам.       Україна досягне добробуту і процвітання лише тоді, коли її правителі припинять казати неправду своїм громадянам.

Отже, відповідь на запитання, що треба українцям зробити, щоб створити собі добробут, а державі міць, така: 

Треба не намагатися копіювати чи то японців, чи то китайців, чи то європейців, а взяти за основу своє, те, що обумовило високий рівень життя наших пращурів у часи Київської Русі.

Україна має елітарне розташування на планеті – вона знаходиться на 44-52 паралелях. У цій же "кисневій зоні" перебувають Австрія, Баварія, Угорщина, Чехія, Люксембург, Франція, Північна Італія, Швейцарія, Бельгія, частини Британії, Канади і США. Непогана компанія, чи не так?  

Є велика надія, що економічні зміни, якщо вони, звичайно, почнуться, у нашому веселому і життєрадісному суспільстві підуть швидко і "з вогником".

У 2006 році Україна спромоглася потрапити у гурт кращих восьми країн світового футболу. І їй до снаги потрапити у гурт кращих восьми країн світової економіки. Головне – поставити перед собою таку мету и робити все для того, щоб її досягти.
                                        
                                                                 Олександр Стражний,         
       
                                                                                                             письменник,
                                                                                                   автор книги "Український менталітет"
                                                                                                                        Січень 2010 р.
                                                                                                                     
                                                                                                                                                             Інші статті
 

 

 
Александр Стражный
Авторская литературная страничка

Home   Об авторе   Психотерапия   Краткий обзор изданного   Нетрадиционная медицина  
Игры в болезнь   Менталитет   Рассказы   Храм Афродиты   Притчи   Афоризмы  
 Бестолковый словарь   Сказки   Отзывы читателей Статьи   Интервью   Пресса   TV  
Песни   Видеофильмы   Фотоальбом   Памяти отца   Гостевая книга   E-mail    
Homepage for Europe